Kolejny dzień kwarantanny

Który? Chyba nikt już nie liczy… No, może liczą Dorośli, ale Dzieciaki?

Ich świat zmienił się tak bardzo – rzeczy znajome zniknęły a nowe stały się (nie) stałą rzeczywistością… Jak więc radzić sobie z tym, co jest najbardziej trudne, czyli CZASEM? Zwłaszcza czasem z Kwarantanną?

Koncepcja czasu dla dziecka jest czymś abstrakcyjnym, godziny, dni, przeszłość i przyszłość są pojęciami, które tylko w konkretnym kontekście nabierają znaczenia. Ale czują, kiedy my, dorośli jesteśmy zaniepokojeni, zmartwieni i dzielą nasz niepokój na swój sposób. Warto porozmawiać…może bajka wtym pomoże? Bo opowiada o Kwarantannie, która też miała kłopoty a czasem 🙂

Dbajmy o siebie Kochani,

DB

Oczywiście wyrażam zgodę na publikację bajki, proszę jedynie o nie zmienianie jej treści i o wskazanie mnie, jako jej autorki.

dlaczego kwarantanna ma dziury w czasie (2). – wersja kolorowa do oglądania na tablecie czy komputerze

i bez koloru – bajka dlaczego kwarantanna ma dziury w czasie no colour

 

Jak bajka znalazła drogę do tysięcy domów

Drugi tydzień kwarantanny rozpoczął się dla mnie sporym medialnym wydarzeniem. Sporym oczywiście w moim rozumieniu tego słowa :). Bajką zainteresowała się i Gazeta Wyborcza i Radio dla Ciebie, udostępniając krótkie wywiady. Zamieszczam je w linkach poniżej, gdyby zainteresowała Was ich treść.

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25811148,koronawirus-w-wersji-dla-dzieci-bajka-o-zlym-krolu-korona-wirusie.html

https://www.rdc.pl/tag/dorota-brodka/

Ja oczywiście bardzo, bardzo się cieszę, jednak… najbardziej wzruszam się otrzymując zapytania ze szkół, bibliotek czy poradni z maleńkich miasteczek, które dzielą się bajką ze wszystkimi Rodzicami I Dziećmi. To na prawdę niesamowite, że bajka, w zamyśle napisana dla garstki dzieciaków, znalazła dla siebie tyle nowych domów. Powstały też super teatrzyki i nagrania, wszystkie są na prawdę fantastyczne, więc dzielę się nimi z radością:

https://www.youtube.com/watch?v=q2IheNSId6E – teatrzyk Liliany lat 6 i Matyldy lat 9

https://www.youtube.com/watch?v=IP_L3CGVZag&t=7s – #sposób na nudę

Baaardzo zachęcam do oglądania 🙂

Myślę sobie, że wszyscy jesteśmy poza naszą strefą komfortu i staramy się jak możemy najlepiej odnaleźć w tej sytuacji. Patrząc z perspektywy psychologicznej, konsekwencje naszych przeżyć mogą być podzielone na 3 rodzaje: możemy przetrwać i po okresie traumy funkcjonować gorzej, możemy wrócić do stanu sprzed, bądź możemy doświadczyć wzrostu i rozwoju, który cechować będzie lepszy – z naszej perspektywy – stan funkcjonowania. Może napiszę o tym więcej w kolejnym wpisie?

Pozdrawiam ciepło,

Dorota

 

Bajka o Królu Wirusie i dobrej kwarantannie – audiobook

Lunka z bajki jest najprawdziwszym psiakiem, który skradł niejedno serce… 🙂

Jestem ogromnie poruszona ciepłym przyjęciem bajki i dla Tych, którzy lubią posłuchać nagrałam ją i udostępniam. Nie jest idealna, nie jest najbardziej profesjonalna na świecie… ale jest!
Bądźmy dla siebie łagodni i,  w tym na prawdę trudnym czasie pamiętajmy, że nie musimy być Idealnymi Rodzicami na czas Kwarantanny, nie musimy Idealnie zajmować się dziećmi, nie musimy starać się wypełniać każdej minuty jedynie wartościowymi działaniami…
Nawet jeżeli nie przeczytamy tych wszystkich książek i nie zobaczymy tych wszystkich MEGA webminarów… będzie ok….

Nie dajmy się koronowirusowemu poczuciu winy!

Odpocznijmy.

Michał, dziękuję za pomoc przy nagrywaniu Synku.

Do usłyszenia się 🙂

Bajka o Królu Wirusie

 

 

Bajka dla Dzieciaków na trudny czas kwarantanny

Bajka dla Dzieciaków na trudny czas kwarantanny

W piątek napisała do mnie Mira….

– Dorota, potrzebujemy bajkę terapeutyczną dla Dzieciaków, czy mogłabyś napisać?

W zasadzie nie mam doświadczenia w pisaniu bajek, ale… każdy z nas potrzebuje postarać się bardziej… Więc napisałam Bajkę o złym Królu wirusie i dobrej Kwarantannie”.  Zapraszam się do czytania 🙂

Dorota

w wersji kolorowej

bajka o kwarantannie i wirusie z kolorem

i bez koloru

bajka o kwarantannie i wirusie bez koloru